top of page

2024 Juried Art Winners

Best of show

Idalis Jacobs Dial                 $250.00

Sculpture

Paul Stewart                          $150.00

Basketry/Pottery

Paul Stewart                           $150.00

Textile/Regalia                      

Tabitha Jacobs Polanco         $150.00 

Painting/Drawings             

Karen Lynch Harley                $150.00

Mix Media

Gwen Locklear                         $150.00

Beadwork

Idalis Jacobs Dial                     $150.00

Honorable Mention

Dorthy Lynch  Textile/Regalia   $50.00

Erica Evans  Purse                    $50.00

2024 United Tribes of NC Amatuer Art Contest Winners

Mixed Media:
Youth- 1st place- Gus Martin- Sappony Tribe        Prize $25.00
          2nd place- Jadyn G Herndon- Lumbee Tribe


Tween- 1st place- Dannagun Locklear- Lumbee Tribe  Prize $25.00
            2nd place- Scarlett Martin- Sappony Tribe
            3rd place- Dannah Locklear- Lumbee Tribe


Senior- 1st place- Marsh Cook- Sappony Tribe  Prize $25.00
             2nd place- Emily Epps- Sappony Tribe
             Honorary Mention- Emily Epps- Sappony Tribe

Paintings:
Junior- 1st place- Colin Chavis- Lumbee Tribe   Prize $25.00
           2nd place- Krystina Sinclair- Lumbee Tribe
           3rd place- Brianna Jacobs- Lumbee Tribe
Basketry:
Tween: 1st place- Joanna Taylor- Lumbee Tribe  Prize $25.00
            2nd place- Nighthon Jacobs- Lumbee Tribe
Drawings:
Youth: 1st place- Ava Sabi- Lumbee Tribe   Prize $25.00


Tween: 1st place- Eden Bergstresser- Lumbee Tribe   Prize $25.00
            2nd place- Ada Martin- Sappony Tribe
            3rd place- Scarlett Martin- Sappony Tribe

Potery:
Youth: 1st place- Addison Lowry- Lumbee Tribe   Prize $25.00
          2nd place- Faithlynn Hunt- Lumbee Tribe

 

Tween: 1st place- Emanuel Blanks- Waccamaw Siouan  Prize $25.00


Beadwork:
Youth: 1st place- Briyanna Hunt- Lumbee Tribe   Prize $25.00
          2nd place- Zoey A. Hunt- Lumbee Tribe


Tween: 1st place- James A. Bullard- Lumbee Tribe   Prize $25.00
            2nd place- Chole Chavis- Lumbee Tribe


Junior: 1st place- Amaya Bullard- Lumbee Tribe   Prize $25.00
           2nd place- Kali Powers- Sappony Tribe


Honorable Mention: Kali Powers- Sappony Tribe  


Adult: 1st place- Wanda K. Attmore- Lumbee Tribe   Prize $25.00
          2nd place- Tahila Richardson- Haliwa Saponi
          3rd place- Jala Richardson- Haliwa Saponi

bottom of page